Kral Çıplak Diyebilmek: Blok zincirinin kısıtları

Veri Saklama Sorunları ve Çözümleri

Mert Susur
6 min readJul 22, 2018

--

Bu yazı ilk defa Arka Kapı dergisinin 2'nci sayısında yayınlanmıştır.

Blokzinciri teknolojileri Türkiye’de olduğu gibi dünyada da geniş bir şekilde tartışılıyor. Geçtiğimiz 10 ay boyunca en popüler olduğu zamanları yaşadık dersem sanırım pek de yanılmamış olurum. Bunun en büyük nedeni şüphesiz ki bir çok farklı teknolojinin ortaya çıkması ve bu popülerlikten beslenerek borsalarda işlem gören kripto paraların değerlerinin bir anda artıp azalmasıydı. Yani tüketim amaçlı bir çok kişinin bu işe para yatırması ve bazen kazanıp bazen kaybetmesi de bu popülerliği peşinden getirdi diyebiliriz.

Şu anda yüzlerce kişi, grup ya da firma bu teknolojinin kullanım alanlarını arıyor ve uygulamaya çalışıyor. Hatta bir çok konferans ya da toplantıya gittiğinizde, özellikle ülkemizde, herkes bunun ne kadar da harika bir teknoloji olduğundan ve bu teknolojinin dünyaya nasıl fayda getireceğinden bahsediyor. Peki düşündüğünüzde şu anda günlük hayatınızda kaç tane blokzinciri uygulaması kullanıyorsunuz? Ya da bu kadar çok kullanım alanı olan bu harika teknolojinin hiç mi bir problemi ya da derdi yok? Yani demek istediğim, neden şu anda bir çok firma bu alanda geliştirmeler yapıp sizlere hazır ürünler sunamıyorlar?

Credit: Mehmet Zeber

Evet ben de bu yazımda tam olarak bu teknolojinin ‘kötü özelliklerinden’ bahsediyor olacağım. Çünkü bir yazılımcı olarak biliyorum ki eğer elinizde sadece çekiç varsa her şeyi çivi olarak görmeye başlayabilirsiniz, ve bunun önüne geçmek için o çekiç ile neler yapamayacağınızı çok iyi anlamanız potansiyel olarak ileride yaratabileceğiniz sorunları önlemek açısından çok önemlidir. Tam da bu noktada Javascript Guru’su olan Douglas Crockford’ı anmadan geçemeyeceğim. Kitaplarında bahsettiği gibi ‘her yazılım teknolojisi iyi ve kötü taraflarını kendi içinde barındırır, eğer o yazılım dilini çok iyi kullanmak istiyorsanız iyi yönlerini kullanıp kötü yönlerinden kaçınmanız gerekmektedir’. Bunun için ne yazık ki günlerinizi hatta belki de gecelerinizi ayırıp bu teknolojiyi çok iyi bir şekilde öğrenmeniz gerekir. İsterseniz lafı çok da uzatmadan Türkiye’de herkesin konuşmaktan çekindiği bu kötü detaylara girişelim. Bu yazıda öncelikle veri saklama sorunlarına odaklanmayı ve gelecek yazılarda da farklı sorunları ve bunların…

--

--

Mert Susur

I do stuff. with code.