Uçurtma Projesi’yle ilgili en son yazıyı Mayıs ayında yazdığımı fark ettim. Bu geçirdiğimiz 7 aya epey bir gelişme sığdırdığımız gibi sizlere tanıtmak istediğimiz yeni bir özelliğimiz de var.

Ancak ona gelmeden önce Ekim ayına kadar neler yaşandığını anlatmak istiyorum.

Mayıs ayından bu yana yaşadığımız en büyük sıkıntı olan ekip ve gönüllü problemimizi çözerek ekibimizdeki gönüllü sayımızı 20'ye çıkarttık. Bunu yaparken de ekibin mümkün olduğunca çeşitli seslerden oluşmasına dikkat ettik. Bu kapsamda ekibimizi farklı takımlara bölerek sosyal medya, pazarlama, ürün geliştirme ve öğrenci iletişimi takımlarımızı kurduk.

Daha sonra, gelen onlarca başvurudan 20 öğrenciyi seçerek akıllı kontratlarını oluşturduk ve bir çok farklı…


Uçurtma projesi’nde yeni bir hedefe ulaştığımız için, hem hafızaları tazelemek hem de bu noktaya gelene kadar ürünün adım adım evrimleşmesi sonunda geldiği noktayı yeniden paylaşma ihtiyacı hissettim. Bu yazıda da Uçurtma’nın geldiği son noktayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Credit: Daniel Monsivais

Uçurtma’nın kuruluş hikayesini ve neden bu yola girdiğimizi bu yazıda tekrar etmeyeceğim, ancak bunu merak edenler için bunları anlattığım başka bir yazıyı da buraya bırakıyorum.

Bundan yaklaşık 5 yıl önce DApp yani merkeziyetsiz uygulama kavramı sadece bir konsept olarak vardı. Ancak geldiğimiz noktada özellikle Ethereum ekosistemi üzerinde bu tarz uygulamaları geliştirmek gerçekten çok kolay olmaya başladı. …


Uçurtma Projesi öğrenciler için başvuruları toplamaya başladı! Yakın bir zaman içerisinde de öğrencilere destek olabileceğiniz platformu yayına alacağız!

https://ucurtmaprojesi.com

Credit Dmitri Popov

Uçurtma projesi yaklaşık iki yıl önce Türkiye’deki öğrencileri Ethereum Foundation tarafından her yıl yapılan DevCon etkinliğine göndermek için ortaya doğal bir şekilde ortaya çıkmıştı.

Bu çağrımıza bir çok firma ve kişi cevap verdi ve bu sayede 3 öğrenci yerine 5 öğrenciyi fonlayacak kadar para biriktirmeyi başarmıştık. Bu hikayeyi, ve neler yaşandığını öğrenmek istiyorsanız bu konudaki yazımı okuyabilirsiniz.

O günden bugüne hem Türkiye’de hem de blokzinciri teknolojisinde bir çok değişti. Ama bu projeye olan inancımızı asla yitirmedik. Türkiye’de ekonomik sorunlarından dolayı…


Yakın bir zaman önce Levent Aşkan ve Doğan Akdağ ile Londra’da harika bir tapas restoranında yemek yerken ortaya çıkan yazılımcı anketi fikrini sonunda tüm Codefiction ahalisi olarak hayata geçirmeyi başardık. Bu anketi neden yaptığımızı ve sektöre nasıl bir fayda getirmesini umduğumuzu bir yazı ile anlatmayı yerinde buldum doğrusu. Söyleyeceklerimiz var! Ama anketi paylaşmadan devam etmek istemiyorum. Hatta belki yazının geri kalanını okumadan önce ankete bir göz atmak istersiniz! (Codefiction Yazılım Sektörü Anketi)

Image source: Danelle Bailey www.flickr.com/photos/danellesheree/

Kırık Cam Teorisi

Sosyal bilimciler olan James Wilson ve George Kelling’in 1982 yılında The Atlantic Monthly dergisinde yazdıkları makale olan ‘Kırık Cam Teorisi’ kriminoloji alanında epey ilgi görmüş, hatta George Kelling…


DevOps son zamanlarda çok sık duyduğumuz bir terim. Türkiye’de ve dünyada DevOps Engineer gibi ünvanlar türemeye de başladı. Ancak bana kalırsa bir çok firma ve kişi bunu biraz yanlış anlamış durumda. Bu yazıda DevOps kültüründen ne anladığımı, firmaların bu kültürü nasıl uyguladıklarını ve sağlıklı bir teknoloji organizasyonunun nasıl bir kültüre sahip olması gerektiği hakkında konuşacağım.

Image Credit: ALL THAT YOU NEED TO KNOW ABOUT THE REVOLUTIONARY DEVOPS CULTURE.

Öncelikle kabul edelim, eğer firmanız bir rekabet içindeyse ‘klasik yöntemlerle’ başarılı olduğunuz dönem çoktan geçti. Çünkü yazılım geliştirme teknolojileri sizin üniversite yıllarınızda öğrendiğiniz gibi değil artık. Bulut teknolojilerinin ve çevik yazılım geliştirme yöntemlerinin tetiklediği akımlar işi bambaşka boyutlara götürdü. Örneğin sigorta yapmak, kredi vermek için…


Bu yazı ilk defa Arka Kapı dergisinin 3'üncü sayısında yayınlanmıştır.

Blok zinciri alanında, sonunda, gerçek uygulamaları görmeye ve kullanmaya başlıyoruz. Hala daha emekleme adımlarında olduğunu düşündüğüm bu teknolojinin en büyük getirilerinden bir tanesi ‘Decentralised Applications’ (DApp) yani merkezi olmayan uygulamaların geliştirilmesine olanak tanıması. Bu tarz uygulamaların yaygınlaşmasında en çok etkisi olan teknoloji de şüphesiz ki Ethereum blok zinciridir. Daha önceleri birçok arkadaşım bu konunun detaylarından bahsettiği için detaylarına girmeyeceğim. Ancak bu yazıda ele almak istediğim konuyla da ilgili olduğu için ‘Ethereum Virtual Machine’ (EVM) yani Ethereum Sanal Makinesinden biraz daha detaylı bahsedeceğim ve farklı saldırı vektörlerini anlatmaya çalışacağım.

Resim globalhalo.com websitesindeki bir makaleden alintidir.

Ethereum Virtual…


UYARI!
Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılması sonucunda buradaki kurallar ve süreçler aşağıdaki makalede anlatığından çok farklı bir hal aldı. Yeni yasa ile Tier-2 vizesi yerini Skilled Worker ve points-based immigration system’e bıraktı. Yazıyı iş bulurken gereken yetkinlikler kısmı hala geçerli olduğu için bu haliyle bırakıp vize ile ilgili detaylı bilgiler için buraya başvurmanızı rica ediyorum.

Son zamanlarda Curious Cat üzerinden en çok gelen sorulardan biri için bu konuda biraz daha detaylı bir yazı yazmam gerektiğine karar verdim. Amacım kesinlikle kimseyi yurtdışına gitmeye özendirmek değil. …


Bu girişim sonucunda ortaya çıkartmaya çalıştığımız Uçurtma projesine katkı sağlamak için taslak aşamasında olan dokümantasyonumuza göz atabilirsiniz.

DevCon her yıl Ethereum Foundation tarafından yapılan uluslararası bir teknoloji konferansı. Konferansın konuşmalarının tamamı elbette blok zinciri, merkeziyetsizlik ve Web3 ekosistemi ile ilgili oluyor ve tüm konuşmalar internet üzerinden yayınlanıyor. Bu yıl da bu etkinliğin 4'üncüsü Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’ta yapılacak.

Bu yıl farklı bir şey yapmak ve Türkiye’den 3 öğrenciyi tüm masraflarını karşılayarak Prag’a göndermek için bir kampanya başlatmak istedim. Aslında başlangıçta basit bir deney olarak başlayan bu girişim bir anda çığ gibi büyüdür.

Bu inanılmaz ilgi sonunda tam 43 tane…


Veri Saklama Sorunları ve Çözümleri

Bu yazı ilk defa Arka Kapı dergisinin 2'nci sayısında yayınlanmıştır.

Blokzinciri teknolojileri Türkiye’de olduğu gibi dünyada da geniş bir şekilde tartışılıyor. Geçtiğimiz 10 ay boyunca en popüler olduğu zamanları yaşadık dersem sanırım pek de yanılmamış olurum. Bunun en büyük nedeni şüphesiz ki bir çok farklı teknolojinin ortaya çıkması ve bu popülerlikten beslenerek borsalarda işlem gören kripto paraların değerlerinin bir anda artıp azalmasıydı. Yani tüketim amaçlı bir çok kişinin bu işe para yatırması ve bazen kazanıp bazen kaybetmesi de bu popülerliği peşinden getirdi diyebiliriz.

Şu anda yüzlerce kişi, grup ya da firma bu teknolojinin kullanım alanlarını arıyor ve uygulamaya çalışıyor. Hatta…


Bugün akşamüstü bir toplantıya girmeden önce fiyatı $15k olan Bitcoin toplantıdan çıktığımda $17k civarındaydı. Buna katkı sağlayan en önemli şey şüphesiz Lightning Network’ün mainnet’te entegrasyon testlerinin yapıldığının duyurusu diyebiliriz.

Lightning Network protokolü en basit anlatımıyla birden fazla transfer yapmak isteyen tarafların ağ üzerinde kendi aralarında hızlı bir şekilde transferleri gerçekleştirmesini sağlamak için ortaya çıkan bir çözüm. Bunu da yarattığı ödeme kanalları üzerinden gerçekleştiriyor. Bu protokolün nasıl çalıştığını Inoix blog sayfasında çok da derin teknik detaya inmeden anlatmaya çalıştım. Detaylarını öğrenmek ve nasıl çalıştığını anlamak için blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Dünya gerçekten çok ilginç bir dönemden geçiyor, bu değişime tanıklık etmek…

Mert Susur

I do stuff. with code.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store